Το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, σε συνεργασία με την Πρεσβεία του Ισραήλ στην Κύπρο και το Κέντρο Διδασκαλίας και Έρευνας του Ολοκαυτώματος - Yad Vashem, που εδρεύει στην Ιερουσαλήμ, έχει εντάξει στις δράσεις του μαθήματος της Ιστορίας την περιοδεύουσα έκθεση «Αχτίδες Φωτός: Γυναίκες στο Ολοκαύτωμα (Spots of Light: To be a Woman in the Holocaust)».

Η έκθεση παρουσιάζει τη γυναικεία διάσταση της ζωής κατά τη διάρκεια του Ολοκαυτώματος, αναδεικνύοντας τη στάση των Εβραίων γυναικών απέναντι στις τραγικές και απάνθρωπες καταστάσεις που αντιμετώπισαν, τις προσπάθειες τους για επιβίωση, την καθημερινότητα, τα διλήμματά τους. Μητρότητα, Φροντίδα και Αντίσταση είναι μόνο μερικοί από τους τομείς που είχε ενεργό ρόλο η γυναίκα στο Ολοκαύτωμα.

Η έκθεση «Γυναίκες στο Ολοκαύτωμα» απευθύνεται σε μαθητές/τριες ηλικίας 14-18 ετών, στους/στις οποίους/ες δίνεται η ευκαιρία να εξερευνήσουν τις διάφορες πτυχές του Ολοκαυτώματος με τη βοήθεια ειδικά σχεδιασμένου εκπαιδευτικού προγράμματος. Οι εκπαιδευτικοί καλούνται να προετοιμάσουν τους μαθητές τους ανάλογα με την ηλικία και τις γνώσεις τους για το Ολοκαύτωμα και να αποφεύγουν την εις βάθος ανάλυση πτυχών του που θεωρούνται ακατάλληλες για παιδιά κάτω των 15 ετών.

Η έκθεση έχει ως στόχο την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση αλλά και υπενθύμιση, πως το Ολοκαύτωμα δεν πρέπει να επαναληφθεί, αλλά ούτε και να σβήσει από τη συλλογική μνήμη, έτσι ώστε να μην επαναληφθούν αυτές οι τραγικές καταστάσεις του παρελθόντος, κατά τις οποίες ο άνθρωπος αποδεδειγμένα έφτασε στο απόλυτο κακό ως θύτης και στο απόλυτο όριο της ανθρώπινης αντοχής, ως θύμα.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευθετήσεις για την φιλοξενία της έκθεσης στον σχολικό χώρο, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κα. Μαρία Χατζηγεωργίου, Επικεφαλής Δημόσιας Διπλωματίας, Πρεσβεία του Ισραήλ στην Κύπρο, τηλ. 22369507 ή στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΘέμαΑρχείοΗμερομηνία
Έκθεση με τίτλο: «Αχτίδες Φωτός: Γυναίκες στο Ολοκαύτωμα (Spots of Light: To be a Woman in the Holocaust)» 01/11/2022
Έντυπο παραχώρησης Εκθεσιακού χώρου 30/10/2023

Φωτογραφικό Υλικό